AUDIO | VIDEO | MS OFFICE | ELEKTRO

Zdá se Vám, že vidíte novou položku? Ano, zde odpovídáme na nejčastější dotazy.

AUDIO

Jak si mám jednoduše udělat MP3?

Máte-li CD, ze kterého byste chtěli vytvořit MP3 ("empétrojky"), je třeba toto CD nejdříve tzv. "naripovat" (česky asi "překopírovat") do počítače vhodným programem (např. Exact Audio Copy). Tento program zajistí i následné překonvertování do formátu MP3.

Jakou mám zvolit kvalitu převodu do MP3?

Čím vyšší, tím samozřejmě lépe. Norma MP3 umožňuje nejvyšší datový tok 320 kbps (kilobits per second neboli kilobitů za vteřinu - hudba pak proudí rychlostí 320000 jedniček nebo nul za jednu vteřinu), i když se můžeme setkat i s vyššími hodnotami. S těmito soubory pak ovšem mohou mít některé přehrávače problémy. Do přenosných přehrávačů kvůli úspoře místa můžeme pro hudbu nastavit datový tok 256 kbps a pro mluvené slovo 128 kbps.

VIDEO

Jak si mohu doma na počítači vytvořit vlastní DVD?

Předem upozorňujeme, že i když je to samozřejmě možné, není to zcela jednoduché - záleží zejména na zkušenostech v ovládání počítače a na financích.
Máte-li doma počítač Apple, pak již máte pro výrobu DVD vše k dispozici. Nový počítač již standardně obsahuje software pro ripování (zkopírování) videa z kamery do počítače, videostřih a pro DVD authoring (sestavení DVD). U PC na platformě Windows tomu tak bohužel není - je nutno použít buď software šířený zdarma (tzv. freeware), jehož použití je však poměrně komplikované, anebo zakoupit komerční software. Firmy Adobe či Sony nabízejí své aplikace pro domácí tvorbu DVD za cenu okolo 3000 Kč. Profesionální programy jsou k mání za řádově desetinásobnou cenu.
Postup při tvorbě DVD je následující:
1) Nakopírování filmového materiálu na pevný disk počítače - v případě, že natáčíte na kameru formátu miniDV nebo Digital8, jednoduše propojíte kameru s počítačem pomocí rozhraní FireWire nebo též IEEE 1394 a stáhnete filmový materiál do počítače. Pokud potřebujete zdigitalizovat analogový záznam (např. VHS), je nutno jej nejprve převést do digitální podoby. To se dá uskutečnit pomocí digitální kamery (s analogovým vstupem) nebo analogově digitálního převodníku.
2) Vytvoření kompozice - materiál uložený na disku počítače nyní sestříháte dle vašich představ a uložíte jej ve videoformátu MPEG2, což je standard pro výrobu DVD disků.
3) DVD Authoring - filmový materiál opatříte titulky, nadefinujete kapitoly, vytvoříte navigační menu a na DVD vypalovací mechanice pak Vaše DVD vypálíte.

Poznámka: tento postup je velmi obecný, zachovává pouze základní principy. Pro přesné postupy je třeba seznámit se se software, který se rozhodnete používat.

MS OFFICE

Proč mně Word mění počáteční písmeno měsíce v datumu na velké?

Máte nastaveno v možnostech "velká písmena na začátku vět". Vypněte tuto možnost.

ELEKTRO

Je lépe používat pro programování mikrokontrolérů assembler nebo jazyk C?

V případě použití assembleru máte plnou kontrolu nad programem, jazyk C nemusí optimélně přeložit Váš program do strojového kódu.
© 2005 Czechmultimedia.com